Od roku 2016 používáme pro aktivity související se vzděláváním nové logo, které obsahuje i akrostikum vystihující zaměření našich vzdělávacích programů – MYSLiKON.
Jedná se o koncept, který vznikl současně se zahájením vydávání našeho „nepravidelníku“, zpravodaje, který má stejné jméno – MYSLiKON.
Tento nový pojem vyjadřuje nejen náš pohled na aktuální trendy v názorových změnách na různé aspekty lidského života a zdraví. Důležitost „rozumné“ životosprávy a praktikování fyzických cvičení pro udržení tělesné kondice a zdraví již dnes zpochybní málokdo.
Výzkumy mozku a zkoumání kognitivních funkcí za poslední desetiletí však ukazují, že fyzická kondice a životospráva je neoddělitelně spojena s kondicí mentální, tedy správným fungováním mozku. Ukazuje se, že vhodná fyzická námaha (trénink) a přiměřená duševní aktivita může zatavit nebo dokonce zvrátit atrofii mozkových buněk, která začíná ve věku okolo 40-ti let. A nejen to, zdravotní stav a mentální schopnosti jsou do značné míry závislé na fungování imunitního systému.
Takže udržování fyzického těla v dobré kondici, při správně vedené životosprávě, posiluje imunitní systém. Jeho správná funkce je také důležitá pro dobrou kondici mozku a výkonnost kognitivních funkcí. Takže klíčem je dobrá MYSL i KONDICE = MYSLiKON.
Vědecké studie potvrzují, že přiměřená fyzická aktivita posiluje fungování imunitního systému. Podobným způsobem se projeví omezení příjmu kalorií v průběhu vyvážené, zdravé stravy (zpomalením stárnutí imunitních buněk). Tímto způsobem, tedy posilováním stárnoucího imunitního systému, pomáhá zdravý životní styl přinejmenším udržovat fungování lidského mozku[1]
Správně fungující imunitní systém je klíčový pro udržení zdraví. Ukazuje se, že u mnohých nemocí včetně rakoviny se vyskytuje v nějaké své podobě zánět. U neurodegenerativních nemocí probíhá zánět nekontrolovaně. Je tomu tak např. u Alzheimerovy choroby nebo amyotrofické laterální sklerózy (ALS) – onemocnění motorických neuronů.
Mezinárodní výzkum z roku 2011 (Spojené státy a další čtyři evropské země) odhalil, že Alzheimerova choroba je jednou z nejvíce obávaných nemocí, druhá v pořadí po rakovině. Tato nemoc postihuje mozek, vede k jeho dysfunkci a vrcholí odumřením nervových buněk v oblasti mozku, která zodpovídá za paměť, myšlení a řeč. Postup nemoci je trýznivý pro rodinu i pacienta. Navzdory enormnímu úsilí výzkumníků nejsou příčiny nemoci stále známé.[2]
Aktuální výzkumy však ukazují na určité souvislosti. Zdá se, že rizikové faktory Alzheimerovy choroby, ALS a dalších chronických neurodegenerativních onemocnění se v lidském organismu nacházejí po většinu lidského života, ale jsou neutralizovány řádně fungujícím imunitním systémem. Jsou latentní a nepozorované, odkud je dokáže imunitní systém zadržet. Když imunitní systém selže nebo když imunitním buňkám není umožněno najít si cestu do mozku či míchy, využijí tyto nemoci snížené obrany organismu.
Pokud vás tato problematika zajímá, přečtěte si knihu Dr. Swartzové – viz odkaz na zdroje.
Zdroje
[1] Rogers et al., „Exercise Enhances Vaccine-Induced Antigen-Specific T Cell Responses“.
Messaoudi et al., „Delay of T Cell Senescence by Caloric Restriction“.
[2] 203) Schwartzová Michal, Londonová Anat. Neuroimunita. Jak si udržovat zdravý a mladý mozek. Brno: 2016, BizBooks (Albatros). ISBN: 978-80-265-0522-8 (str. 131…)