Cílem zavedení age management strategie ve firmě je zachování vysoké úrovně pracovní schopnosti zaměstnanců v průběhu jejich aktivního života, jejich motivace pracovat ve firmě, která vychází vstříc jejich měnícím se zdrojům v průběhu častu a spoluúčast na realizaci strategických cílů. Zavedení age managementu předchází audit, který má za úkol zmapovat osm klíčových oblasti age managementu a na základě výsledků navrhnout cíle a realizační kroky. Řízení projektů implementace age managementu podle závodů/ pracovišť probíhá jako dílčí kroky vycházející z celkové strategie.
Age management koncept
byl vyvinut jako reakce na dvě reálně probíhající zásadní změny. Ta první vyplývá z demografických změn souvisejících se změnou věkové struktury obyvatelstva nejen v rámci Evropské unie, ale i v ostatních vyspělých zemích ve světě. Ta druhá změna souvisí s dalekosáhlými změnami, které vyplývají z nástupu tzv. Průmyslu 4.0 a v horizontu dalších let budou významně ovlivňovat také trh práce a procesy mezigenerační obměny pracovníků.
Stárnutí ovlivňuje každého z nás: jednotlivce, firmy, organizace, ekonomiku a celou společnost překračující hranice národních států. Současně přináší nové výzvy, jak ve vztahu k rozvoji technologií, tak ve vztahu průmyslu 4.0 generace.
Tyto změny kladou nové nároky a výzvy na organizaci a řízení firem, promítají se do trhů zboží i služeb, ovlivňují zdravotní a sociální systémy a v neposlední řadě jsou důležité pro život každého člověka. S ohledem na prodlužující se věk není v dnešní době výjimkou, že se potkávají čtyři až pět generací. Finanční tlaky na důchodové systémy kladou požadavky na oddálení výplaty důchodů. To znamená prodloužení aktivního pracovního věku zaměstnanců.
Age management a pracovní schopnost
Pokroky ve zdravotnictví a zdravotní péči na straně jedné prodlužují lidský život, na straně druhé však jdou ruku v ruce se vzrůstem prevalence novodobých onemocnění, která jsou často spojována s věkem. Výsledky moderní vědy však ukazují, že příčnou není ani věk jako takový, ale životospráva obyvatel v průběhu celého života. Jedním z důležitých ukazatelů, který rozhodně zdraví neprospívá je stres na pracovišti. V důsledku dlouhodobého stresu dochází k rozvoji různých onemocnění ve věku nad 40 let a z toho vyplývající nemocnost a snižování indexu pracovní schopnosti zaměstnanců.
Součástí age management strategie je tedy také zvýšená preventivní zdravotní péče o zaměstnance. Důležitou součástí je pak systém celoživotního vzdělávání. Jedním ze základních vzdělávacích programů pro zaměstnance je program profesní seniority. Jedná se o program, který má za cíl změnit postoje a priority zaměstnanců tak, aby se dokázali lépe vyrovnávat se změnami na pracovišti a aby se naučili pozitivně plánovat a ovlivňovat svou osobní profesní kariéru. Program nabízíme pod názvem „Nástroje profesního ukotvení a rozvoje kariéry„.